Avalon » Twórcy » Pasqual Ferry

Pasqual Ferry

Biografia

Data urodzenia:
1961-11-30
Miejsce urodzenia:
Barcelona, Hiszpania
Biografia
pasqual-ferry.jpgPasqual Ferry (Pascal Ferry, Paschalis Ferry), a raczej Pasqual Ferrándiz Arroyo, urodził się w 1961 roku w Barcelonie. Ponad 20 lat później zadebiutował na rynku komiksowym, rysując komiksowe paski dla obrazkowych magazynów (w "El Jueves", "Pulgarcito", "TBO" oraz "El Papus"). Jego prace zostały zebrane w czterech albumach, a za pierwszy z nich (Crepúsculo, 1989) został nagrodzony Premio al Autor Revelación en el Salón del Cómic de Barcelona (Twórca-Objawienie na targach komiksowych w Barcelonie).

W latach 90-tych rynek komiksowy w Hiszpanii był w głębokim dołku i Artysta postanowił spróbować szczęścia za wielką wodą. Za cel postawił sobie zostanie rysownikiem superbohaterów, o których przygodach uwielbiał czytać za młodu. W końcu w 1993 roku udało mu się dostać angaż jako rysownik miniserii Plasmer dla brytyjskiego oddziału Marvela.

Dopiero po dwóch latach Marvel postanowił intensywniej korzystać z talentu rysownika, chociaż nadal podchodził do niego z pewną nieśmiałością. Szefowie wydawnictwa nie byli pewni, czy charakterystyczna kreska Ferry'ego spodoba się Amerykanom, dlatego z początku zlecano mu tylko zastępstwa i miniserie (Marvel Comics Presents #171 - Nick Fury: Codename: Wolfen, Cosmic Powers Unlimited #2, Doctor Strange #85, Generation X #14, X-Men #51, Uncanny X-Men #333, Fantastic Four 2099 #6-8, 2099: World of Tomorrow #1 oraz Daredevil #358).

Przez następne 5 lat Ferry wykonywał dla Domy Pomysłów kolejne prace (w tym 16 numerów Heroes for Hire), ale uczucie irytacji narastało. Czuł się już doświadczonym rysownikiem i ciągłe zastępstwa nie zapewniały mu możliwości rozwoju. Dlatego w 2000 roku Artysta zdał do Marvela Warlock #1-9, projekt, który do tej pory wspomina z sentymentem, i zdecydował się przejść do DC Comics. Nie zerwał całkowicie kontaktów z Domem Pomysłów i w tym czasie wydano jeszcze narysowane przez niego The Fantastic 4th Voyage of Sinbad, czy Captain America: Network, White & Blue. Tymczasem w DC już po kilku mniejszych robótkach związanych z Supermanem, Ferry został zaangażowany na regularnego rysownika serii Superboy. Po roku pracy na tym stanowisku został znów awansowany, tym razem na rysownika regularnego Supermana w Action Comics. Pracował nad tym projektem aż do 2004 roku.

Rok później Ferry znów z większym zaangażowaniem zaczął pracować dla Marvela - wydawców przekonała praca, jaką rysownik wykonał dla konkurencji, i zaczęli przydzielać mu bardziej prestiżowe projekty. Zilustrował jedną historię w Young Avengers Special #1, dwa numery X4, New Avengers #24 i w końcu powierzono mu Ultimate Fantastic Four. Ferry narysował 11 numerów (#33-38, #42-46), po czym zaczęła się jego współpraca z Orsonem Scott Cardem nad drugą serią Ultimate Iron Man.

Card był tak zadowolony z pracy Ferry'ego, że kiedy pojawiła się okazja, by zaadaptować jego najsławniejsza książkę - "Grę Endera" - Artysta został zatrudniony do opracowania graficznej wizji świata i narysowania pierwszej miniserii Ender's Game: Battle School. Było to dla niego tym bardziej wyróżniające, że jego projekty mają zostać wykorzystane przy pełnometrażowej adaptacji powieści.

[opracował: Hotaru]

crepusculo.jpg la-ruta-de-la-medusa.jpg octubre.jpg sebastian-gorza.jpg

Tworzone serie

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.